;'./////////////////////////

Schola Parafialna

ANIOŁKI STANISŁAWA

Schola  pn. „Aniołki Stanisława” to grupa młodzieży, która swoim śpiewem i grą na instrumentach wielbi Boga ubogacając niedzielną Mszę św. o godz. 11.45, a także wszystkie uroczystości Oprócz czynnego uczestnictwa w liturgii w jedności z Panem Bogiem i drugim człowiekiem dzielimy się Bożą radością i miłością na rowerowych wyjazdach, ogniskach i innych formach wypoczynku, dając świadectwo naszej chrześcijańskiej wiary i radości.

Historia, czyli tak się zaczęło...

Schola w parafii Św. Barbary w Nieświniu, zgodnie z zapisami w kronice parafialnej, zaczęła śpiewać w okresie, kiedy proboszczem był ks. Eugeniusz Tyburcy. Była to grupa dziewczynek, głównie ze szkoły podstawowej, która swoim śpiewem ubogacała niedzielną liturgię. Kilka z nich śpiewa stale do dziś, będąc Aniołkami Stanisława. Od roku 2007 nowy proboszcz ks. Stanisław Nowak zaczął sprawować opiekę duchową nad grupą śpiewających dziewcząt. Od tego czasu skład zaczął się powiększać, do scholi przystępowały nowe osoby śpiewające i grające na instrumentach. Pierwsze lata pracy z nowym opiekunem duchowym były czasem konsolidacji grupy, w której następowały przetasowania w składzie osobowym. Duży przełom przyniósł rok szkolny 2009/2010, wówczas do scholi zapisało się wiele dziewcząt z gimnazjum i szkół średnich i grupa podzieliła się na starszą i młodszą. Schola starsza liczyła wtedy 11 osób, a młodsza 15 osób. Od tego roku patronat muzyczny nad scholami objęła organistka – pani Ania. Grupa zaczęła ćwiczyć repertuar w układach dwugłosowych. Trzeba wspomnieć, że kolejne zawirowania osobowe przyniósł rok szkolny 2010/11. Schole znów się połączyły, gdyż wiele dziewcząt wyjechało na studia. Schola liczyła wtedy 15 osób. Jednak od września 2011 do 2012 roku w parafii działały znów dwie schole. W roku 2013 r. ze względu na migrację dziewcząt schole po raz kolejny się połączyły, a dziewczęta ze szkoły podstawowej chętnie zaczęły śpiewać i spotykać się na próbach ze starszymi koleżankami. Obecnie grupa jest zróżnicowana wiekowo, począwszy od uczniów szkoły podstawowej, a skończywszy na studentach. Na jednym z pikników parafialnych ogłoszono konkurs dla uczestników na wybór nazwy dla scholi. Schola od dłuższego czasu szukała nazwy odzwierciedlającej jej charakter. Uczestnicy składali różne propozycje, ale nazwa „Aniołki Stanisława”  zaskoczyła same scholanki. Wspólnie zdecydowały się na jej przyjęcie. Jak zgodnie twierdzą, ksiądz Stanisław jest ich duchowym opiekunem i inicjatorem wielu pomysłów realizowanych przez scholę. Wraz z nim schola była kilkakrotnie w Zakopanem, zwiedzała Wadowice, Kraków, Sandomierz, Krynicę Górską, Kazimierz Dolny, a także wędrowała po Górach Świętokrzyskich. Wspólnie z księdzem odbywają się ogniska i grille, wycieczki piesze i rowerowe po okolicy, wyjazdy do teatru. Te spotkania, zarówno w kościele, jak i poza nim, sprawiają, że schola staje się jedną, wielką rodziną. Schola skupia niezwykle utalentowaną w kierunku muzycznym młodzież. Aniołki Stanisława wielbią Pana pięknym żarliwym śpiewem, jak i anielską muzyką. Młodzi artyści doskonalą nie tylko swoje głosy, lecz także ducha. Schola wykonuje repertuar z akompaniamentem organowym Mateusza Piotrowskiego. Schola prowadzi także animacje, podczas odbywających się raz w miesiącu mszach dla dzieci. Grupa uczestniczy w różnych inicjatywach parafialnych. W 2010 r. schola przygotowała koncert kolęd i pastorałek. W 2011 r. wraz z chórem „Vox Cordis” wystąpiła na koncercie „Kolęduje Tobie moje serce”, a w 2012 r. zaśpiewała na wspólnym koncercie kolęd „Niech kolęda serca budzi”. Kolejne koncerty kolęd odbyły się w styczniu 2013 i 2014 r. Schola swoim śpiewem ubogaciła trzy festyny parafialne, a także zaśpiewała na dożynkowych piknikach oraz ubogaciła adorację przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek 2014 r. W styczniu 2014 r. schola wystąpiła gościnnie w parafii M.B Nieustającej Pomocy w Końskich kolędując na cześć Pana, a także uczestniczyła w dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II  wyśpiewując pieśni chwały w parafii Chrystusa Odkupiciela w Końskich. Obecnie Aniołki Stanisława radują się wspólnym śpiewaniem pieśni w różnych układach głosowych. Niektóre z utworów można posłuchać na www.youtube.com.

Schola wydała również płytę pt Panu dają hołd, która cieszyła się dużym zainteresowaniem parafian i miłych gości.

Dziś możemy powiedzieć że jesteśmy grupą która mimo zmian w składzie osobowym bardzo się lubi, uczy nowych utworów i potrafi sprostać każdemu muzycznemu zadaniu. Miła atmosfera prób, występy i wyjazdy pozwalają nam poznawać się jeszcze bardziej

Nasz obecny skład

Jan Kijewski

Antoni Balcerak

Asia i Paweł Karasińscy z Jasiem

Schola spotyka się na próbach w piątki, o godz. 18.00, gdzie ćwiczy repertuar. Schola nie jest grupą zamkniętą. Aniołki Stanisława czekają na wsparcie i zapraszają do śpiewania wszystkie chętne osoby. Spotkania scholi to nie tylko ciężka, cotygodniowa praca, ale także okazja do wymiany poglądów, czas zabawy i radości. Praca scholi to również okazja do uczestniczenia w różnych parafialnych wydarzeniach, a także możliwość poznawania świata na licznych wycieczkach i wypadach. Zachęcamy więc do współpracy i tworzenia naszego lokalnego dobra i piękna.

Wszystkie chętne dzieci i młodzież,
 które pragną śpiewać i grać na Chwałę Bożą,
oraz wspomóc scholę,
 zapraszamy na próby

ZAPRASZAMY OSOBY GRAJĄCE NA GITARZE !!!