Słowniczek

Ampułki - naczynie liturgiczne w kształcie małych dzbanuszków, w których podaje się wodę i wino do Mszy św.

Błogosławieństwo- życzenie uzyskania specjalnej przychylności Bożej dla jednostki, wspólnoty lub rzeczy przez

odpowiednie słowa i towarzyszące im gesty sakralne.

Ceremoniarz- ministrant kierujący wykonywaniem czynności przy sprawowaniu liturgii.

Chrzcielnica - naczynie na wodę chrzcielną, umieszczone w kościele lub specjalnej kaplicy.

Cingulum - pasek służący do przepasania alby.

Dary ofiarne - rzeczy i akta wewnętrzne, które człowiek składa Bogu w czasie Mszy św. Przede wszystkim są to dary

chleba i wina, które wyrażają ofiarę człowieka.

Homilia- słowo kapłana skierowane do wiernych na tle usłyszanych czytań biblijnych.

Hymn - uroczysta pieśń śpiewana na cześć Boga lub Świętych.

Kielich- naczynie liturgiczne, w którym w czasie Mszy św. składa się wino do konsekracji.

Konfesjonał - miejsce sprawowania Sakramentu Pokuty.

Monstrancja - przedmiot liturgiczny, w którym umieszcza się Hostię celem adoracji lub procesji.

Odpust parafialny - uroczystość, w której parafia w sposób szczególny czci swego Patrona.

Ołtarz - stół, na którym składa się Najświętszą Ofiarę i przy którym rozdziela się Ciało Pańskie.

Paschał - świeca symbolizująca Zmartwychwstałego Chrystusa.

Patena - naczynie, na którym składa się w czasie Mszy św. chleb do konsekracji.

Prezbiterium- część kościoła, w której znajduję się ołtarz główny.

Procesja - uroczysty pochód religijny połączony ze śpiewem.

Relikwiarz - ozdobne naczynie, w którym przechowuje się relikwie.

Responsorium - powtarzane wersety psalmu stanowiące odpowiedź człowieka na słowo Boże.

Sanctissimum - łacińska nazwa Najświętszego Sakramentu.

Służba Liturgiczna - zespół ludzi, którzy w czasie sprawowania liturgicznych obrzędów spełniają posługę w sposób

określony przez Kościół.

Świątynia - miejsce, gdzie Bóg jest szczególnie obecny i czczony.

Tabernakulum - miejsce w kościele, w którym przechowuje się Najświętszy Sakrament.

Woda święcona - woda pobłogosławiona przez kapłana przeznaczona do czynności religijnych